Tahame, et Eesti koolis töötaks vaid parimad õpetajad!

 

Saatesari "KoolOn"

Haridussaade "KoolOn" võtab kõne alla kõik hariduse ja teadmistega seotu. Mis see kool siis on – kas lihtsalt üks maja linna keskel, olgu siis sammastega või ilma? „KoolOn” paotab erinevate teadustemplite uksi ning uurib asjatundjatelt järele! Tekstis kasutatakse koolonit teatavasti selgitava lauseosa ees, nii on ka saade täidetud selgituste, arutluste ja näidetega elust enesest ning sõna saavad tuntud inimesed nii klassi eest kui ka koolipingist.

 

„KoolOn“ li Kuku raadio eetris aastatel 2010-2013 laupäeviti. Saade on järelkuulatav aadressil http://podcast.kuku.ee/saated/koolon/.

 

Saatesari valmis koostöös suuremate kõrgkoolidega haridusteaduse ja õpetajakoolituse edendamise programmi Eduko raames. Programmi viib ellu SA Archimedes ja rahastab Euroopa Sotsiaalfond.

 

http://eduko.archimedes.ee/koolon

 

 

 

 

 

Saadete arhiiv


NOVEMBER 2011

 

Reedel, 25. novembril saates "KoolOn":

Novembrikuu viimane „KoolOn“ võtab pikema vaatluse alla kooliõpilaste teadmised majandusest: ollakse kohal konverentsil „Majandushariduse mõtted ja võtted“,kus vestluskaaslasteks Swedbanki Eraisikute Rahaasjade teabekeskuse juht Piret Suitsu ja Eesti Majandusõpetajate Seltsi juht Elbe Metsatalu. Uue gümnaasiumitele mõeldud majandusõpiku toimetaja Epp Vodja räägib aga lähemalt viidatud õpikust, mis jääb koolides kasutusele järgmiseks viieks aastaks. Saade heidab ka põgusa pilgu ka Saksamaa haridussüsteemile, uurides, kui palju on seal rahalisi vahendeid kärbitud.

Kuula siin.

 

Reedel, 18. novembril saates "KoolOn": 

Tänases "KoolOnis" räägitakse lähemalt lasteaedadest ja lasteaiaõpetajatest. Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Leida Talts räägib, milline on alushariduse tase koolieelsetes õppeasutustes, sest mõni aasta tagasi viidi läbi põhjalik üle-eestiline uuring. Külla minnakse aga Tallinnasse Komeedi lasteaeda, et lastelt küsida, kuidas neile seal meeldib ning uurida lasteaiaõpetajalt ning ajakirja Lasteaed toimetajalt Ülle Tõnumaalt, missugune on üks hea lasteaed.

Kuula siin.

 

Reedel, 11. novembril saates "KoolOn":

Seekordne "KoolOni" saade tuleb sedapuhku mehine: isadepäeva eel räägitakse isadest – isaks kasvamisest ja selle õppimisest ning poiste kasvatamise teemal vestleb saatejuht Kristel Kossar koolitaja Ardo-Heiki Ingariga. Külla minnakse aga Pelgulinna Gümnaasiumi, et uurida isade rolli koolielus ning seda, kui olulised on mehised eeskujud koolis.

Kuula siin. 

 

Reedel, 4. novembril saates "KoolOn":

Selle nädala teises pooles peeti Pärnus maha järjekordne noortekonverents „Lahe koolipäev“. Tänavune konverents kutsus osalejaid eneselt küsima: kas olen küllalt pöörane? Koolielu pöörasusest ja igapäevase koolikäimise rõõmudest ja muredest kõneletaksegi reedeses „KoolOni“ saates, sõna saavad noored ise – õpilased Marili Niidumaa Tartust ning Natali Joonas ja Kuldar Rosenberg Tallinnast.

Kuula siin.

 

OKTOOBER 2011

 

Reedel, 28. oktoobril saates "KoolOn":

Oktoobrikuu viimases haridussaates „KoolOn“ kõneletakse meediast noorte maailmapildi kujundajana. Stuudios võtavad sõna sotsiaalteadlased Veronika Kalmus ja Andra Siibak, ajakirjanikust parlamentäär Marianne Mikko ning kauaaegse meediaõpetaja kogemusega teleajakirjanik Silvia Karro.

Kuula siin.

 

Reedel, 21. oktoobril saates "KoolOn":

Sedakorda on saade pühendatud Hea õpetaja kuule ning stuudios on külas parimad Eesti õpetajad. Saatejuht Kristel Kossari vestluskaaslasteks on Mai Jõevee Kullamaa Keskkoolist ning Reet Lend Kadrioru Saksa Gümnaasiumist. Tallinna Ülikooli Kasvatusteaduste Instituudi dotsent Katrin Poom-Valickis räägib aga õpetaja loovusest.

Kuula siin.

 

Reedel, 14. oktoobril saates "KoolOn":

Seekord keskendub saade õpingute katkestamise teemale. Haridustee katkestanud noortel on täiskasvanuna vähem valikuvõimalusi – neil puudub sageli tööturul toimetulekut kindlustav kvalifikatsioon ning amet. Miks jääb aga noortel haridustee pooleli ning kuidas taolisi noori aidata, sellest räägivadki spetsialistid.

Kuula siin.

 

Reedel, 7. oktoobril saates "KoolOn":

Tänane "KoolOn" on kohal kõrgharidusfoorumil, kus räägitakse kõrgkoolide rahvusvahelistumisest. Eesti kõrgkoolide võimalustest raja taga, aga ka sellega seotud probleemidest kõnelevad Tallinna Ülikooli rektor Tiit Land, Tartu Ülikooli prorektor Kristjan Haller, Tallinna Tehnikaülikooli prorektor Alar Kolk, Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia prorektor Marje Lohuaru ning Eesti Üliõpilaskondade Liidu juht Eimar Veldre.

Kuula siin.

 

SEPTEMBER 2011

 

Reedel, 30. septembril saates "KoolOn":

Hiljuti Lasnamäel toimunud koolikiusamise juhtum, millesse sekkus jõuliselt ka üks lapsevanem, sunnib koolikiusamise teema taas luubi alla võtma. Tänane "KoolOn" toob teieni lapsevanema loo, mis ühe teise kiusamisjuhtumi lahti harutab, küsib nõu õpetajatelt, sotsiaaltöötajatelt ja lasteltki. Koolikiusamise teemal avaldab arvamust ka noorkirjanik Margus Karu, kelle esikteos "Nullpunkt" just sarnastest teemadest räägibki, põhinedes päriselus aset leidnud sündmustel.

Kuula siin.

 

Reedel, 23. septembril saates "KoolOn":

„KoolOn“ võtab Kuku raadio eetris vaatluse alla kutsehariduse olukorra Eestis, ülevaate kutsehariduse praegusest seisust annab Haridus- ja Teadusministeeriumi kutse- ja täiskasvanuhariduse osakonna juhataja Andres Pung. „KoolOn“ uurib ka karjäärinõustajalt Tiina Saarelt, mis Eesti kutsehariduses on hästi, mis võiks olla paremini ja mil määral vastab kutseharidus tööturu olukorrale. Ühtlasi sõidetakse külla ka Kuressaare Ametikooli, et sealset elu-olu kaeda.

Kuula siin.

 

Reedel, 16. septembril saates "KoolOn":

„KoolOn“ uurib, kuidas koolid õpetajaid ja õpetajad tööd leiavad – paraku on nõnda, et nii mõneski koolis on algaval kooliaastal mõni aineõpetaja puudu. Mis on siis põhjuseks, kas tõesti ainult palk? Saates saavad sõna Margit Timakov ja Lehte Jõemaa Õpetajate Liidust, külla minnakse ka Kalamaja Põhikooli, kus parasjagu muusikaõpetajat otsitakse. Endine õpetaja Terje Põvvat räägib aga põhjustest, mis sundisid teda õpetajaameti maha panema. 

Kuula siin.

 

Reedel, 9. septembril saates "KoolOn":

Tallinna Ülikooli professor Mati Heidmets annab ülevaate, mida saab Eesti Inimarengu Aruandest 2011 välja lugeda meie hariduse arengute kohta viimasel kahel kümnendil. Muuhulgas toob uuring ka välja, et ligi 40 protsenti Eesti 15-aastasi noori ei loe mitte kui midagi. Kas see tähendab et asjad on hullud, uurib saatejuht Kristel Kossar koos Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi õpetajate ja õpilastega.

Kuula siin.

 

MAI 2011

 

Esmaspäeval, 23. mail kl 13.00 saates "KoolOn":

Tänases "KoolOnis" räägitakse sedakorda põnevatest reaalainetest – kuidas teha nii, et õpilased neis ainetes kuulaksid ja vaimustuksid? Teema üle arutlevad Kurtna põhikooli õpetaja Priit Jõe, ETV eetris olnud teadussaate "Rakett69" võitja Juhan Koppel ning Terje Tuisk sihtasutusest Archimedes.

Kuula siin.

  

Haridus- ja Teadusministeeriumi üld- ja kutsehariduse asekantsler Kalle Küttis on ringkäigul koolides, mis palusid eestikeelsele õppele ülemineku osas pikendust. „KoolOn“ uurib Küttiselt, kui põhjendatuks ta koolide soove peab ning saatejuht Kristel Kossar katsub ka mõnest koolist küsida, et miks lisa-aega tarvis läheb.

Kuula siin.

 

Esmaspäeval, 9. mail kl 13.00 saates "KoolOn":

Käimas on riigieksamite periood, mistap kutsub "KoolOn" külla kiirlugemistreeneri Tauri Tallermaa, et ta õpetaks meid õppima. Psühholoog Helle Niit aga aitab nõuannetega vanemaid ja esimese klassi põnne, kes on sattunud pealinna koolikorraldajate suva  tõttu segadusse ega tea, kus nad sügisel õppima hakkavad.

Kuula siin.

 

Esmaspäeval, 2. mail kl 13.00 saates "KoolOn":

Tänase haridussaate „KoolOn“ stuudiokülaliseks on haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo, kelle hinnangul tuleks riigil sekkuda, kui kohalik omavalitsus näiteks koolivõrgu reorganiseerimisega hakkama ei saa. Sellest ja paljudest muudest olulistest teemadest tulebki saates juttu.

Kuula siin.

 

Esmaspäeval, 16. mail kl 13.00 saates "KoolOn":

APRILL 2011

 

Esmaspäeval, 25. aprillil kl 13.00 saates "KoolOn":

Täna asuvad abituriendid kirjutama küpsuskirjandit, mis sellisel kujul toimub viimast korda, sest alates järgmisest aastast lüheneb kirjandi minimaalne maht seniselt 600 sõnalt 400ni ning lisandub teksti mõistmise osa. Kirjanik Aapo Ilvese meelest võiks aga küpsuskirjutiseks vabalt ka essee, arvustus või luuletus olla, sest kirjutaja võimekusest saab ka haikuga aru ja teksti mõtestatuse tase ei olene sõnade arvust.

Mida arvavad sellest mõttest Aapo Ilvese kolleegid? Saatejuht Kristel Kossar on KUKU raadio stuudiosse küpsuskirjutist kui niisugust palunud lahti mõtestama kirjanikud Kadri Kõusaare ja Peeter Helme.

Kuula siin.


Esmaspäeval, 18. aprillil kl 13.00 saates "KoolOn":

18. aprilli „KoolOn“ puudutab taaskord koolikatseid ning Tallinnas kehtivat uut korda, mille kohaselt kõik 1. klassi minejad võisid kandideerida kõikidesse pealinna koolidesse. Kuidas mõjus uus kord lapsevanematele ja mida arvavad katsetest asjaosalised ehk lapsed ise, küsib saatejuht Kristel Kossar tänavu kooliteed alustavatelt Paulilt ja Liis-Ellenilt ning lapsevanematelt Art Lukaselt, Liina-Kai Raivetilt ning Tiia Falkilt.

Kuula siin.

 

Esmaspäeval, 11. aprillil kl 13.00 saates "KoolOn":

Tänases "KoolOni" saates on kõne all õpetajate töökoormus, mille hiljutise arvamuslooga Delfi portaalis tõstis rambivalgusse kolumnist Andrei Hvostov, öeldes otse, et Eesti kooli põhiprobleemiks on orjapidamine. KUKU stuudios arutlevad sel teemal Andrei Hvostov, Eesti Õpetajate Liidu juhatuse esimees Lehte Jõemaa ning Marek Strandberg, kelle vedamisel peeti möödunud nädala lõpul haridusteemalist Rohelist Akadeemiat.

Kuula siin.

 

Esmaspäeval, 4. aprillil kl 13.00 saates "KoolOn":

Tänases „KoolOni“ saates räägitakse õpilaste karjäärivõimalustest ja -muredest, karjäärinõustamisest koolis, aga ka õpilaste ja üliõpilaste ettevõtlikkusest. Külalisteks on Reet Jakobson (Tartu Kutsehariduskeskuse Info- ja Karjäärikeskuse karjäärinõustaja), Andres Arrak (majandusteadlane, Mainori Kõrgkooli Ettevõtluse Instituudi direktor) ning Toomas Laigu (Eesti Õpilasesinduste Liidu avaliku poliitika juht). Saadet juhib Kristel Kossar.

Kuula siin.

 

MÄRTS 2011

 

Esmaspäeval, 28. märtsil kl 13.00 saates "KoolOn":

Seekordse "KoolOni" teemaks on õpilaste esimesse klassi astumise kord. Tallinn võttis vastu määruse, mis reformib esimesse klassi astumise korda. Mida see määrus endast aga tegelikult kujutab, kellele see kasulik, kellele kahjulik on, selle üle arutlevad saates Tallinna Haridusameti juht Andres Pajula, Pelgulinna Gümnaasiumi direktor Tõnu Piibur, Tallinna Inglise Kolledži direktor Toomas Kruusimägi ning lapsevanem ja poliitik Liisa Pakosta.

Kuula siin.

 

Esmaspäeval, 21. märtsil kl 13.00 saates "KoolOn":

Saate teemaks on kehaline kasvatus koolis – kas ja kuidas hinnata sooritust? Kas tuleks ehk lihtsalt tunda rõõmu liikumisest? Kuidas panna lapsed liikuma ja kuidas näeb välja kehalise kasvatuse tund aastal 2011? Sel teemal arutlevad stuudios Tartu Tamme Gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja, suurte kogemustega sportvõimlemise treener Reet Palge ning Marion Piisang ja Karin Baskin Tallinna Ülikooli Sporditeaduste Instituudist.Kuula siin.

 

Esmaspäeval, 14. märtsil kl 13.00 saates "KoolOn":

Saates võetakse luubi alla koolijuhi ameti - kas õpetajad ootavad koolijuhilt üht, lapsevanemad teist ja laiem avalikkus hoopis kolmandat? Stuudiosse tulevad arutlema Vanalinna Hariduskolleegiumi direktor Kersti Nigesen ning Tallinna Inglise Kolledži juht Toomas Kruusimägi. 

Kuula siin.

 

Esmaspäeval, 7. märtsil kl 13.00 saates "KoolOn":

Valimistest pole möödunud ööpäevagi, kui juba kutsutakse stuudiosse kolm erinevate aegade haridusministrit - Peeter Kreitzberg, Mailis Reps ja Tõnis Lukas, et selgitada välja Eesti hariduse võtmeküsimus.

Kuula siin.

Programmi raames läbi viidud haridusuuringud võtab kokku Eduko uudiskiri nr 7. Lõpparuanded leiate siit

Tähistasime oma edukat koostööd Hariduse koostööpäevadel!!

Vaata lisa koostoopaevad.archimedes.ee 

Jäädvustas: Joonmeedia OÜ